Dziś jest: poniedziałek, 18-02-2019, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Do rozpoczęcia
wakacji pozostało:
Biuletyn Informacji Publicznej XML

Aktualności

Ogłoszenia dyrektora

eszkoła logowanie

PCK logo.png

Blog Anioły ze szkoły

LOGO ZASTĘPSTWA.jpeg

Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 912
W tym miesiącu: 10115
Wszystkich odwiedzin: 616421
Elektroniczna skrzynka podawcza - ePUAP

Informacje ogólne

Biblioteka szkolna i czytelnia multimedialna czynna jest codziennie w godzinach:

Poniedziałek 8.00 - 15.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.45 - 15.15
Czwartek 8.45 - 15.15
Piątek 8.00 - 15.00

We wtorek na przerwach od godz. 7.45 do 10.35 nauczyciel na dyżurze w piwnicy.

ZAPRASZAMY !!!


INFORMACJE OGÓLNE

 

OFERTA DLA UCZNIÓW Z TRUDNOŚCIAMI:

  • Ortografia z komputerem dla chętnych w bibliotece

IMPREZY, WYDARZENIA:

  1. Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników szkolnej biblioteki
  2. Wycieczki do Biblioteki Gminnej w Dobrzeniu Wielkim
  3. Obchody Dni Unii Europejskiej

KONKURSY:

  • Konkursy czytelnicze w szkolnej bibliotece
  • Konkurs wiedzy o Europie

 

 

SPOTKANIA AUTORSKIE

 

Co roku biblioteka organizuje spotkania autorskie z ciekawymi pisarzami. Już dwa razy, w 1996r i w 2001r, była u nas słynna pisarka dziecięca pani Wanda Chotomska. Dzieci miały możliwość poznania osobiście autorki swojej lektury omawianej w klasie trzeciej pt:,, Dzieci Pana Astronoma'', zakupienia książek i zdobycia autografu pani Wandy.

W 2002r odwiedziła szkołę i uczniów klas trzecich pani Anna Onichimowska autorka dziecięca i młodzieżowa. Pani Anna Onichimowska czyta dzieciom swoje książeczki,wierszyki i opowiadania dla młodszych czytelników. Spotkanie odbyło się
w szkolnej świetlicy, gazetkę zrobili uczniowie klas III przy pomocy pani bibliotekarki Joanny Chabior. Uczniowie klas III (obecnie absolwentów)z zaciekawieniem słuchali czytanych wierszyków. Na koniec mieli mnóstwo ciekawych pytań do autorki np.:,,...kiedy pani zaczęła pisać, jak przychodzą pomysły na ciekawe książki, ile pani zarabia, jakie książki czytała pani w dzieciństwie........'' i wiele innych pytań. Bowiem nie co dzień stykamy się z pisarzami. Na zakończenie wizyty Pani Onichimowska wpisała się do kroniki biblioteki i rozdawała autografy wszystkim uczniom. Spotkanie to zostanie na zawsze w pamięci dzieci, które w nim uczestniczyły.

W 2003 roku odbyło się spotkanie z poetą Jackiem Podsiadło. W spotkaniu wzięły udział klasy III -było to niezwykłe wydarzenie dla młodszych dzieci. Następnie poeta spotkał się z młodzieżą klas VI, zaproszonymi gośćmi z gimnazjum w Kup i nauczycielami naszej szkoły. KILKA SŁÓW O PISARZU ur. w 1964 w Szewnej koło Ostrowca Świętokrzyskiego, pracował w hucie, na budowach, do niedawna prowadził audycje w Polskim Radiu w Opolu, w latach osiemdziesiątych współpracował z pacyfistycznym i ekologicznym ruchem Wolność i Pokój, od 1991 związany z "bruLionem", laureat wielu nagród i konkursów literackich, m. in. nagrody im. Georga Trakla (1994) i Nagrody Kościelskich (1998). Podsiadło rejestruje i lirycznie przetwarza treści codziennego doświadczenia, afirmuje prywatność i autentyzm, głosi sceptycyzm i dystans w stosunku do instytucji i rytuałów życia publicznego. Jego wiersze układają się w poetycki dziennik (często "nocnik") życia upływającego w warunkach z pozoru całkowicie niepoetyckich. Twórca rozwija wątki egzystencjalne, drąży sytuacje i nastroje towarzyszące raczej zwykłości niż ekstrawagancji lub egzotyce. Miłość, Droga pisane zawsze dużą literą), miejsce, wspomnienie dzieciństwa i młodości stanowią dla niego punkt wyjścia (ale i punkt dojścia...) do rozwinięcia wstęgi zdania, sekwencji skojarzeń i imion. Słowo krąży między konkretem danej chwili (przedmiotu, zdarzenia), a ich - pełnym rozmachu, często olśniewającym, kunsztownym - artystycznym przetworzeniem. Krytyka wskazywała na powinowactwa Podsiadły z polską poezja barokową, a także z twórczością Edwarda Stachury i poetów pokolenia '68 (w szczególności z poezją Stanisława Barańczaka) oraz z poetami należącymi do szkoły nowojorskiej (Frank O'Hara i inni), jednak jego wiersze nie oddają się we władanie żadnej z tych tradycji (choć ślady każdej z nich można w nich odkryć). Są one przekazem na wskroś indywidualnym, choć jednocześnie realizują klasycystyczny ideał harmonii między artystycznym impulsem a poetycka inwencją: upostaciowane w języku bogatym tak pod względem eufonicznym, jak i składniowym, zarazem proste i skromne (bo wywiedzione z biograficznego szczegółu) oraz wyszukane (bo często są one "próbą formy", grą wyobraźni i wariacją skojarzeń na zadany sobie temat).

W 2004 roku spotkał się z nami w szkole Marek Szołtysek - autor popularnych książek poświęconych Śląskowi. Oto książki pana Szołtyska najbardziej popularne, które znajdują się w naszej szkolnej bibliotece. Kupiliśmy je od samego autora wraz z dedykacją dla uczniów dobrzeńskiej jedynki ,,Śląsk, takie miejsce na ziemi'' Książka zawiera 400 zdjęć i rysunków oraz atrakcyjny, ilustrowany słownik gwary śląskiej. Za tę książkę autor w 1999 roku otrzymał nagrodę promocyjną im. Korfantego. ,,Żywot Ślązoka poczciwego'' Bogato ilustrowana opowieść o śląskiej kulturze, pracowitości, pobożności, humorze... Książka pokazuje bogactwo kulturowe Śląska i poczciwych Ślązaków Ilustrowany słownik gwary śląskiej Książka w bardzo atrakcyjny sposób zapoznaje czytelnika ze słownictwem i zwrotami śląskiej gwary. Przeznaczona jest nie tylko dla Ślązaków. Zawiera bardzo wiele zdjęć, rysunków i wiców To już ósma książka tego autora poświęcona Śląskowi. Cóż, taki pomysł mógł przyjść do głowy tylko Szołtyskowi, który wcześniej odważył się przetłumaczyć na gwarę fragmenty Biblii. - Literatury światowej nie trzeba się bać, to całkiem ciekawe rzeczy - przekonuje Szołtysek. - Ośmieliła mnie "Biblia Ślązoka". Przetłumaczenie Biblii na gwarę było wielkim ryzykiem, ale skończyło się sukcesem. Zrozumiałem, że skoro przyjęła się Biblia w gwarze, to mogę się zabrać praktycznie za każdy tekst. Być może ktoś uzna to za bezczelność, ale jestem przekonany, że na swój sposób tworzę stronice śląskiej literatury. Jeśli za 100 lat ktoś będzie chciał sprawdzić, jak wyglądała kiedyś gwara, to weźmie do ręki "Biblię Ślązoka". "Ślązoki nie gęsi" to perełki literatury światowej przełożone na gwarę śląską.